Tipy na výlety v Rumunsku

Delta Dunaje

Dunajská Delta patří k jedné z největších zajímavostí v Rumunsku. Kromě rumunských hor a českých vesnic v Banátu je hojně vyhledávána českými turisty. Jedná se o rozsáhlou oblast rákosin a mokřin, která je domovem pro více než 300 druhů ptáků. Pro některé druhy je to dokonce jediné místo výskytu v Evropě. Přezimuje zde také ptactvo ze Sibiře a i jiné druhy, které zde přelétávají během sezónního stěhování z Číny, Indie a Mongolska. Z konkrétních druhů zde najdeme labutě, volavky, kormorány, orly zlaté a orly bělochvosté. Fauna i flóra je velmi bohatá. Ze zvířat se zde můžeme setkat s vydrami, norky, ondatrami, liškami, kanci nebo vlky.

Celá oblast se rozkládá na ploše asi 4000 km², z nichž bývá zjara a na podzim zhruba polovina zaplavena. Každý rok přinese Dunaj asi čtyřicet tun Tipy na výlety v Rumunskunaplavenin, a proto je krajina nejmladší a nejméně usazenou v celé Evropě.

Výchozím místem pro výlety do delty je regionální město Tulcea, poblíž něj se řeka rozděluje do tří ramen. Ve městě se nachází mešita, synagoga, římské vykopávky a různá muzea (muzeum dunajské delty, archeologické, etnografické, muzeum umění).

Pohoří Retezat

Ne náhodou je pohoří Retezat je jedno z nejnavštěvovanějších v Rumunsku. Když vystoupíte na vrcholy, čekají vás nádherné výhledy na křivolaké hřebeny, táhnoucí se do všech stran, a na vysoké horské masívy a mnohá jezera. Retezat je totiž pohořím jezer.

Pohoří Apuseni

Oblíbený cíl českých cestovatelů se rozkládá jihozápadně od Cluje v Sedmihradsku. Na jihu je lemováno údolím Ariesu a na severu Crisul Repede. Tvoří jej několik horských celků, z nichž neznámější je Bihor a Vladeasa. Nejvyšším vrcholem je Cucurbata Mare (1849) v Bihoru. Specifické je také krasovými oblastmi s tajemnými propadlinami, jeskyněmi a v zemi mizející vodou.

Pohoří Fagaras

Nejvyšším a zřejmě nejnavštěvovanějším pohořím v Rumunsku je Fagaraš. Český překlad odhaluje mnohem prostší a výstižnější výraz – Větrné hory. Fagaraš, to jsou opravdové velehory plné skal, ostře řezaných hřebenů, průsmyků (nejznámější Strunga Draculi) a jezer. Jsou součástí karpatského oblouku, který začíná na česko-slovenském pohoří a pokračuje na východ přes Tatry a Ukrajinu, kde se stáčí k jihu a v centrální části Rumunska pak západním směrem. Fagaraš se nachází v Sedmihradsku mezi městy Sibiu a Brasov. Nejvyššími vrcholy jsou Moldoveneu (2543) a Negoiu (2535). Oba jdou zdolat bez horolezeckého nebo jinak speciálního vybavení.

Na výlet v Rumunsku s novými letními pneu

 

 

Průvodce Rumunskem

Zájezdy do Rumunska

Základní informace o Rumunsku

Historie Rumunska

Příroda v Rumunsku

Památky v Rumunsku

Kuchyně v Rumunsku

Kultura v Rumunsku

Tipy na výlety v Rumunsku

Ubytování v Rumunsku

Česko-rumunský a rumunsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Rumunsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Rumunska

Alba Alba Arad Arad Argeş Argeş Bacău Bacău Bihor Bihor Bistriţa-Năsăud Bistriţa-Năsăud Botoşani Botoşani Brăila Brăila Braşov Braşov Bucureşti Buzău Buzău Călăraşi Călăraşi Caraş-Severin Caraş-Severin Cluj Cluj Constanţa Constanţa Covasna Covasna Dâmboviţa Dâmboviţa Dolj Dolj Galaţi Galaţi Giurgiu Giurgiu Gorj Gorj Harghita Harghita Hunedoara Hunedoara Ialomiţa Ialomiţa Iaşi Iaşi Ilfov Ilfov Maramureş Maramureş Mehedinţi Mehedinţi Municipiul Bucureşti Mureş Mureş Neamţ Neamţ Olt Olt Prahova Prahova Sălaj Sălaj Satu Mare Satu Mare Sibiu Sibiu Suceava Suceava Teleorman Teleorman Timiş Timiş Tulcea Tulcea Vâlcea Vâlcea Vaslui Vaslui Vrancea Vrancea
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde