Kuchyně v Rumunsku

K rumunským specialitám, které rozhodně stojí za to ochutnat, patří grilované masové kuličky (mittchi), dušené vepřovice s česnekem a cibulí nebo šišky se smetanou a sýrem. Pokud si budete v restauraci dávat maso, okuste žebírka s koprovým dresinkem.

Ty jsou v Rumunsku oblíbenou pochoutkou a na množství se většinou nešetří. Jako příloha jsou nejčastější brambory či dnes už standardní hranolky.Rumunská kuchyně Můžete si dát také mititei, což je obdoba našeho čevapčiči. Jen si dejte pozor, o kolik si říkáte, jelikož mititei se servíruje po kouscích a z jednoho se opravdu dosyta nenajíte. Sarmale jsou rolky vepřového masa se zelím a polentou. K dušenému vepřovému i jiným jídlům se podává kukuřičná kaše mamaligă, doplněná tvarohem, smetanou, ovčím sýrem či vejci. V přímořských oblastech se hojně konzumují ryby. Sardele se říká sekanému masu s rýží ve vinném, nebo zelném listu.

Specialitou rumunské kuchyně je také nakládaná zelenina. Vzhledem k tomu, že rumunské nížiny jsou poměrně teplé a země je tradičně zemědělská, rumunská kuchyně je na zeleninu a ovoce bohatá.

Jste-li na sladké, zaručeně ochutnejte chalvu. Ta do Rumunska dorazila z Orientu a nezklame. V horách můžete narazit na pšeničnou či otrubovou kaši dochucenou medem a kandovaným ovocem či skořicí. Najdete ji i v předsíni kostelíků, kam jí vesničané dávají jako poděkování (například při svatbách nebo křtinách), a když budete mít štěstí, možná dostanete i ochutnat.

Co se tvrdého alkoholu týče, je v Rumunsku značně levný. Pokud ho ale budete kupovat, dejte raději přednost těm dražším značkám. Specifickým silným pitím je například Gasca, 21% likér s příchutí vodky, či pálenka prodávaná v plastových placatkách.

Nejběžnější pálenkou je obdoba naší slivovice, má ale výraznější zápach a chuť – tuica Vynikající je když je podávaná v zimně ohřátá.

Zajímavým nápojem je bragă, nápoj ze zkvašené kukuřice. Prodává se chlazený a v létě je velmi příjemně osvěžující. Nevýhodou je v současné době jeho velká vzácnost, globalizovaně je nahrazován Coca Colou.

Rumunsko je proslulé i víny jako je Murfatlar, Feteasca, Pinot Noir, Cabernet, Benátský ryzlink nebo i u nás kdysi hojně prodávaný Muscat Otonel.

Mazgram je ledový nápoj ve vysoké sklenici, tvořený silnou černou kávou a práškovým cukrem.

 

 

Průvodce Rumunskem

Zájezdy do Rumunska

Základní informace o Rumunsku

Historie Rumunska

Příroda v Rumunsku

Památky v Rumunsku

Kuchyně v Rumunsku

Kultura v Rumunsku

Tipy na výlety v Rumunsku

Ubytování v Rumunsku

Česko-rumunský a rumunsko-český online slovník

Kde, kam a jak v Rumunsku

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vojenské vzdělání

Hledání

Kraje Rumunska

Alba Alba Arad Arad Argeş Argeş Bacău Bacău Bihor Bihor Bistriţa-Năsăud Bistriţa-Năsăud Botoşani Botoşani Brăila Brăila Braşov Braşov Bucureşti Buzău Buzău Călăraşi Călăraşi Caraş-Severin Caraş-Severin Cluj Cluj Constanţa Constanţa Covasna Covasna Dâmboviţa Dâmboviţa Dolj Dolj Galaţi Galaţi Giurgiu Giurgiu Gorj Gorj Harghita Harghita Hunedoara Hunedoara Ialomiţa Ialomiţa Iaşi Iaşi Ilfov Ilfov Maramureş Maramureş Mehedinţi Mehedinţi Municipiul Bucureşti Mureş Mureş Neamţ Neamţ Olt Olt Prahova Prahova Sălaj Sălaj Satu Mare Satu Mare Sibiu Sibiu Suceava Suceava Teleorman Teleorman Timiş Timiş Tulcea Tulcea Vâlcea Vâlcea Vaslui Vaslui Vrancea Vrancea
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde